Dnes je sobota 29.2.2020

Pelmel nejen o přírodě Slavkova

Od jara až do pozdního léta se toho ve zbytcích naší přírody hodně událo. Prakticky všechno důležité. Hnízdění, vyvádění mláďat, a teď již u některých i odlet do teplých krajů. Tak například rorýsi jsou už začátku srpna na cestě do jižní Afriky. Chybí nám jejich akrobatické lety a typické vřískání za teplých večerů. Letos je bylo vidět zejména kolem kostelní věže a zámku.

 

Horší to bylo s vlaštovkami a jiřičkami. Ty mají problém s nepřejícími lidmi, kteří jim brání ve stavbě hnízd. Jen aby jim neznečistili fasádu nebo podlahu. Přitom stačí jen připevnit pod hnízdo jednoduchou podložku, která jejich trus zachytí. Je dobře, že jsou lidé, kteří tyto milé ptáčky chrání a pomáhají jim. Například Šopíkovi na Špitálské ulici mají ve dvoře kolonii vlaštovek. Letos zde 7 párů vyvedlo asi 40 mláďat ! Většina párů hnízdila dvakrát.

Slavkovské labutě si postavily hnízdo v rákosí na velkém rybníce. Od začátku panovaly obavy, jestli to dobře dopadne. Zvedající hladinu při napouštění rybníka labutě zvládly a horečným přistavováním a zvyšováním hnízda snůšku zachránily. Od 10. března sedí samice na hnízdě a samec ostražitě pozoruje okolí. 4. května se samice vydala na vodu s 9! mláďaty. Tak vysoký počet v ČR letos žádný labutí pár nevyvedl. Labutí rodiče s mláďaty však zkušeně velký rybník okamžitě opustili, protože by malé labuťky skončily v tlamách sumců. Vydaly se na cestu po Litavě (foto pan Basovník) na mokřad Šámy. Tam, v hustém rákosí našly klid a bezpečí.

Letos je to se srážkami o dost lepší než vloni. Hladina vody na Litavě to moc nenaznačuje. Bohužel, co naprší, proletí zregulovaným korytem do Černého moře. Státní podnik Povodí Moravy by měl jít příkladem a vodu v tocích a v krajině zadržovat.

Kukmák bělovlný, to je jméno, co? Je to ale velmi krásná a poměrně vzácná houba. Vyrostla na jednom pařezu lípy téměř v centru Slavkova.

Žluva hajní, jeden z nejkrásnějších ale i nejvzácnějších ptáků. Je v Seznamu ohrožených živočichů zařazena jako silně ohrožený druh. Postavila si v zámeckém parku hnízdo nedaleko dolního bazénu. Je velmi plachá a trvalo mi dlouho, než jsem ji mohl vyfotit. S velkým napětím jsem očekával, jak se vypořádá s monstrózními akcemi pořádanými poslední dobou v zámeckém parku. Jak jsem předpokládal, nevypořádala. Neustálé rušení a hluk v tomto místě nedovolil, aby rodiče mláďata dokrmila ... Smutné.

Hraboši jsou tématem srpna. Gradace a degradace je každému hospodáři známá. V přírodě je to tak zařízené a Stutox II zde nemá místo. Pak dochází k úhynům jejich nechtěných konzumentů a predátorů. Namísto sypání jedů na hraboše by bylo vhodnější dát prostor jejich přirozeným nepřátelům. Ti letošní hraboší rok “vycítili“ a projevily se u nich vyšší násady a počty mláďat. Tak to bylo například u poštolek, sov a hnízdili dokonce i vzácní dravci, kteří zde dříve nehnízdili. Proto by bylo vhodnější do míst se silným výskytem hrabošů instalovat tzv berličky, na které si mohou dravci sednout a shora kořist vyhlížet. Nebo ochrana hnízdících dravců motáků lužních, jejichž záchraně se Slavkovský ochranářský spolek letos intenzívně věnoval. Hnízdí totiž většinou v obilí. Čím dál dřívější žně motáky ohrožuje. Monitorovali jsme jejich hnízdiště, budovali jsme pro ně ohrádky, jednali se zemědělci, účastnili se žní aby nedošlo k vysečení mláďat. Samostatnou kapitolou je současný způsob hospodaření na polích, který může mít na rozmnožení hrabošů vliv.

Jedním z nejdůležitějších likvidátorů hrabošů, kalous ušatý je tradičním obyvatelem Slavkovského intravilánu. Zimuje v těchto letec na Jiráskově ulici v počtu cca 10-20 ks. Co je to ale proti 120 ks před 40 lety! Hnízdí stále v zámeckém parku, alejích, sadech a jinde, avšak zdaleka ne, jak v dřívějších letech. Pokles jejich hnízdní populace je cca 70%! Uvidíme, jak se na jejich počtu projeví silné kácení stromů na Jiráskově ulici. Letos jsem vyrážel několikrát k přemisťování vypadlých mláďat z hnízda v alejích, když hrozilo nebezpečí jejich úhynu (psi, lidé).

Další velmi významní lovci hrabošů jsou lasice kolčavy a lasice hranostajové. Fotky mám ze zimního období. Lasice kolčava ulovila hraboše.

Lasice hranostaj v zimním kožíšku-hermelínu vyhlíží kořist.

Dravci mají letos dostatek kořisti a nic jiného neloví než hraboše – moták pilich.

Čápi bílí (2 fotky) i černí, káňata lesní(foto), racci a volavky sbírají hraboše hned za traktory.

Holubovití jsou díky v současnosti pěstovaným plodinám velmi rozšířeni. Dostatek potravy a nedostatek přirozených predátorů jim prospívá. Na fotkách je milostný akt holubů hřivnáčů. Ti se rozšířili i do měst a hnízdí i na budovách.

Levandulový záhon na zámeckém nádvoří přitahuje motýly. Například babočku bodlákovou a dlouhozobku svízelovou.

Úrodu třešní pomáhali sklízet alespoň ptáci.

Drozd zpěvný.

Len rakouský bývala tzv textilní plodina, z které se vyrábělo plátno. Nyní je vidět v neobdělávaných sadech.

Na kvetoucích bezech černých si pochutnávali zlatohlávci zlatí. Málokdo ví, že létá se zavřenými krovkami. Spodní blanitá křídla vysouvá podélnou štěrbinou v krovkách.

Poslední dobou můžeme pozorovat velké fialové včely-drvodělky fialové nebo potulné. Jsou významnými opylovači. Patří mezi včely samotářky a hnízdí v chodbičkách vydlabaných ve ztrouchnivělém dřevě, v nichž budují komůrky ze sekretu slinných žláz, kam kladou vajíčka Přezimují v různých škvírách ve stromech nebo ve zdi, aktivní bývají od prvních jarních dnů do konce září. Je to neškodný hmyz, který se člověku vyhýbá. Mohou překonávat velké vzdálenosti, v důsledku globálního oteplování se hranice rozšíření drvodělek posunuje severním směrem.

Letošní průběh počasí je lepší jako v uplynulých letech. Avšak množství a síla vydatných srážek ve spojení s lidskou činností má vliv na erozi polí a našich polních cest. Pokud se s tímto problémem nezačne zavčas zabývat, zbudou z nich jen úvozy a splavená hlína.

Na takovéto východy a západy slunce se nemusíme jezdit dívat do zahraničí.

Takového zuboženého psa jsem nedávno objevil v polích nad Němčany.

Tohle je mladá sojka obecná.

Dospělá sojka je už větší parádnice.

Tato fotka je možná poslední zdokumentování vodouše rudonohého na mokřadu 13 jezer. Bahenní pták velikosti kosa je zařazen do kategorie kriticky ohrožených v Seznamu ohrožených živočichů. Od jeho vybudování v roce 2013 zde pravidelně vodouši hnízdili. Ještě i letos. Je to lokalita, která mu vyhovuje a kterou se se snažíme pro ně uchránit. Bohužel neúspěšně. Tlak na výstavbu nových bytů je natolik silný, že množství vodních a bahenních ptáků výrazně pokleslo. Jak druhově tak i početně. Strašáky jeřábů, blížící se nové stěny budov, ruch a hluk. To vše se na tom podepisuje. A rychlost! Vše je strašně rychlé a to je pro živočichy (člověk patří mezi ně!)velmi negativní.

Mám však i pozitivní zprávy. Slavík obecný, král mezi pěvci, zpíval letos v okolí Slavkova na 7 místech! Protože slavíka přes den pro hlukový smog neuslyšíte, je potřeba jejich zpěv poslouchat v noci. Letos zpíval například jeden slavík v parku horní vily (dříve Redlichova vila) a druhý hned vedle železniční zastávky.

Už 3 roky zde hnízdí krásný a pořád vzácný kvakoš noční.

Potápky malé na 13 jezerech i na Šámech vyvedly několik mláďat.

Mladí zajíci, bažanti i srnčí jsou hodně vidět. Záleží na tom, kolik jich přežije do podzimních lovů.

Vzácně jsou vidět jsou i divocí králíci. Ale ne ve Slavkově.

Pokud jste v přírodě viděli a nebo i nafotili nějakou zajímavost, zašlete mi to.

Dík

Petr Navrátil

Fotogalerie k článku zde.

 

 

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.